Bylis-Laçi, finalja e Kupës së Shqipërisë

66

BylisBylis dhe Laçi janë kualifikuar për herë të parë në historinë e tyre në finalen e Kupës së Shqipërisë.

Në ndeshjet gjysmëfinale që u luajtën sot, Bylis fitoi në fushën e vet me kampionët në fuqi të Skënderbeut me rezultatin minimal 1-0.

Goli i vetëm i takimit u shënua nga Julian Gërxho me një gjuajtje të saktë nga një goditje dënimi nga një distancë rreth 35 metra.

Ndeshja e parë e luajtur para dy javësh në Korçë kishte përfunduar në barazim 1-1, kështu që me fitoren e sotme, mallakastriotët sigurojnë biletën për në finale.

Në ndeshjen tjetër që u luajt në Laç, vendësit fituan 2-1 me Kukësin. Nimani hap serinë e golave në minutën e 33-të, ndërsa Peqini barazon për miqtë në të 65’.

Por Laçi do të rimarrë sërish epërsinë, ku Çela 12 minuta para përfundimit të takimit shënon golin e dytë dhe të fitores. Sfida e parë e luajtur në Kukës kishte përfunduar pa gola, ndaj laçianët me këtë fitore kualifikohen për në finalen e Kupës së Shqipërisë, trofe të cilin do ta diskutojnë në stadiumin kombëtar “Qemal Stafa” me Bylisin.