Belgjika kualifikohet në shtesë, SHBA në shtëpi

54

belgjike sportBelgjika arriti të mundë me rezultatin 2-1 SHBA-në, në kohën shtesë, pasi 90 minutat e rregullta kishin përfunduar në barazim pa gola, në takimin e vlefshëm për 1/8 e finaleve të Kupës së Botës, “Brazil 2014”.

Dy ekipet dhuruan një ndeshje me ritëm të lartë, me aksione të shumta për shënim, por të dy portierët ishin në një formë të shkëlqyer dhe arritën ta mbanin rezultatin të pandryshuar deri në fund të kohës së rregullt.

Menjëherë pas fillimit të 15 minutëshit të pare të shtesës, belgët arritën të shënonin me anë të De Bruyne, që shfrytëzoi më së miri në minutën e 93-të një pasim të sulmuesit të sapo futur në lojë, Lukaku.

Nga ndeshja Belgjikë – SHBA 2-1
Nga ndeshja Belgjikë – SHBA 2-1

Ky ishte një avantazh, i cili i çliroi të besuarit e Vilmots, të cilët rrezikuan edhe disa herë të tjera. Në minutën e 105’ Lukaku dyfishoi shifrat, duke shfrytëzuar ai këtë herë një pasim të De Bruyne.

Teksa të gjtihë prisnin fundin e ndeshjes, amerikanët arrijnë të shkurtojnë diferencën me anët të Green në minutën e 107-të. Amerika provoi të barazonte rezultatin, por tashmë nuk kishte më kohë dhe Belgjika fitoi 2-1 duke shkuar në çerekfinale përballë Argjentinës së Lionel Mesit.