“Babalja 1”, vazhdon beteja në Gjykatë

65

Gjykata e Krimeve të Rënda lë në fuqi masat e sigurisë për Fred Alizotin dhe Jetmir Olldashin.

Avokatët thonë se Jetmir Olldashi nuk ka lidhje me Fred Alizotin.

Avokati Çlirimi Gjata zbuloi dhe detaje që prokuroria pretendoi gjatë seancës së sotme që u mbajt në këtë gjykatë

“Prokuroria e quajti të papranueshme faktin që gazetari e çoi në PD, kasetën. Çdo prokurori se ku e çon gazetari videon e tij, tek PD? Hoxha apo prifti? Më jep një rregullore të më thuash se ku duhet ta çojë gazetari. Pse nuk i përgjigjet prokuroria faktit si është marrë kampioni i zërit? Rruga është e gjatë”

Ndërkohë avokati i Fredi Alizotit tha se klienti i tij nuk është kunati i Albert Veliut por nuk zbuloi çfarë lidhje kanë me njëri tjetrin. Gjithashtu mohoi të ketë lidhje mes gazetarit Jetmir Olldashi dhe klientit të tij.
Më 6 tetor kjo Gjykatë dha masën e sigurisë arrest me burg për Albert Veliun dhe Fredi Alizotin, ndërsa dha detyrim me paraqitje për gazetarin Jetmir Olldashi.

Akuzat

Albert Veliu, akuzohet per “Kallëzim të rremë” dhe “Kalim të paligjshëm të kufirit” parashikuar nga nenet 305/25 dhe 297 të K. Penal.

Fredi Alizoti akuzohet per “Kallëzim të rremë, në bashkëpunim” parashikuar nga nenet 305/25 i Kodit Penal.

Jetmir Olldashi, i dyshuar për kryerjen e veprës penale të “Kallëzimit të rremë, në bashkëpunim”