Arsenal fiton dhe rimerr kreun

55

Soccer - UEFA Champions League - Group H - Arsenal v Shakhtar Donetsk - Emirates StadiumDitën e sotme u luajtën 9 takime të javës së 20-të të Premier League-s angleze. Arsenal mposhti me vështirësi uellsianët e Cardiff City-t në “Emirates Stadium”, me rezultatin final 2-0.

Edhe pse skuadra e Wengeri-it dominoi totalisht takimin, u desh të vinte minuta e 88-të, që sulmuesi i ardhur si zëvendësues, Nicklas Bendtner të shënonte golin e parë të takimit.

Vetën 4 minuta më pas, Theo Walcott dyfishoi gjithçka, duke e mbyllur takimin. Me këtë fitore Arsenali ngjitet sërish në vendit e parë, në kuotën e 45 pikëve.

Zgjati vetëm 3 orë kryesimi i Manchester City-t, i cili luajti më herët me uellsianët e tjerë të Premier League-s, skuadrën e Swansea-t.

Skuadra nga Manchester-i triumfoi me rezultatin 2-3 në një sfidë të mbushur me emocione, por e humbi kreun e tabelës, pas fitores së Arsenalit në Londër.

Fitore arritën edhe Liverpool dhe Chelsea. Skuadra e drejtuar nga Brendan Rodgers mposhti 2-0 Hull City-n, ndërsa “Blutë” e Londrës mposhtën 0-3 Southampton-in.

Fitore të rëndësishmë arritën edhe Fulham-i dhe Aston Villa. Skuadra londineze përmbysi rivalët nga i njëjti qytet, West Ham-in, ndërsa Aston Villa mposhti “Macet e zeza” të Sunderland-it në transfertë me 1 gol të vetëm.

Sfida mes Crystal Palace dhe Norëich City-t përfundoi 1-1, po aq sa edhe sfida mes Stoke City-t dhe Everton-it. Fitore minimale arriti WBA-ja ndaj Neëcastle United-it.