Arrestohet në Vlorë “miku” i baronit të drogës Met Kanani

79

Një tjetër pjesëtar i grupit kriminal të Met Kananit, është arrestuar nga policia në qytetin e Vlorës.

Në pranga ka përfunduar 32 vjeçari, Besmir Lupi, ndaj të cilit rëndojnë dy akuza, ajo e pjesëmarrjes në një grup të strukturuar kriminal si dhe për përfshirje në trafikun e drogës.

Ndaj Lupit, Gjykata e Krimeve të Rënda ka lëshuar urdhrin e arrestit më 11 maj 2018, për trafik droge në bashkëpunim dhe për pjesëmarrje në një grup të strukturuar kriminal.

Policia e Vlorës informon: “Kapja dhe ndalimi i tij u bë pasi Prokuroria Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Krimeve të Rënda Tiranë ka dërguar urdhërin për ekzekutimin e vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë të Krimeve të Rënda Tiranë Nr.96 datë 11.05.2018, e cila i ka caktuar masën e sigurimit personal ‘Arrest me burg’, për veprën penale të “Trafikimit të narkotikëve”. Në kuadër të këtij operacioni është arrestuar më parë nga Policia turke edhe kreu i grupit të strukturuar kriminal Met Kanani”.

Policia e Shtetit bënte me dije në maj se 32 vjeçari nga Vlora kishte rolin e transportuesit të drogës me anë të skafeve.

Ndërkohë, burime nga policia bëjnë me dije se janë shoqëruar edhe dy persona të tjerë pjesëtarë të grupit kriminal.

Operacioni në maj -Policia shqiptare bëri me dije më 11 maj goditjen e një grupi që kishte kryer trafikun e sasive të mëdha të drogës drejt vendeve të BE-së.

Në krye të grupit sipas policisë ishte Met Kanani, ndërsa u arrestuan edhe 4 financuesit, 8 ndërmjetësuesit, transportuesit dhe magazinieri.

Në kuadër të këtij operacioni të koduar “Precizioni” të nisur në shtator 2017, janë arrestuar gjithsej 66 persona si dhe janë sekuestruar 8.4 ton drogë.

Në Shqipëri u ekzekutuan urdhër-arrestet ndaj 13 personave dhe disa të tjerë u shpallën në kërkim përfshirë edhe 32 vjeçarin nga Vlora i arrestuar sot (13 shtator).

Arrestimet u kryen në Tiranë, Elbasan, Fier, Vlorë, Lezhë, Korçë dhe Shkodër.

Ndërkohë, disa pjesëtarë të këtij grupi të strukturuar kriminal që operonte në disa shtete për trafikimin e drogave, ndodhen tashmë në burg në Maqedoni dhe në Turqi ku është i arrestuar edhe Met Kanani.