Vettel për herë të katërt kampion bote i F1

63

vettelSebastian Vettel fiton për herë të katërt radhazi titullin kampion bote të “Formula 1”, në Indian Grand Prix.

26-vjeçari gjerman, pati një performancë të shkëlqyer në fitoren e tij të gjashtë të këtij sezoni, duke u bërë kështu mashkulli i katërt në histori, i cili fiton katër tituj.

Vettel i bashkohet tre yjeve botërorë, Juan Manuel Fangio, Alain Prost dhe Michael Schumacher-it.

Fitorja e mban Vettel-in në objektiv për të barazuar rekordin e të gjitha kohërave, prej nëntë fitoresh të njëpasnjëshme të kampionatit botëror,

Formula 1.

Skuadra Red Bull e Vettel-it, gjithashtu, fitoi kampionatin e ndërtuesve të Formula 1, për të katërtin vit radhazi.

“Jam pa fjalë. Ju doni që t’ju them diçka, por nuk mundem. Ka qenë një sezon fantastik dhe fryma e skuadrës është e mrekullueshme”, -ka thënë Vettel për “BBC”.