Vëllai i presidentit Karzai njofton tërheqjen nga gara presidenciale

59

Qayum Karzai, the older brother of Afghan President Hamid Karzai, speaks during a gathering in Kandahar provinceQayum Karzai, vëllai i presidentit afghan Hamid Karzai, njoftoi sot tërheqjen nga gara për zgjedhjet presidenciale dhe bashkimin me Zalmai Rasul, një nga favoritët e zgjedhjeve presidenciale, turi i parë i të cilave është parashikuar pas një muaji.

”Njoftoj se bashkë me ekipin tim do të mbështes kandidatin Rassul”, deklaroi Qayum Karzaï gjatë një konference të përbashkët shtypi në Kabul me Rassulin, ish-ministër i Jashtëm dhe i konsideruar si i afërt me presidentin e deritanishëm.

”Tashmë, ekipet tona do të përpiqen së bashku për fitoren”, deklaroi Rasul. “Dashtë Zoti, dhe me mbështetjen e popullit afgan, jam i sigurt se do të fitojmë”, shtoi ai.

Kjo tërheqje, objekt i zërave të shumtë ditët e fundit në Kabul ndërkohë që ekipet e dy kandidatëve ishin përfshirë në bisedime intensive, e zvogëlon në 10 numrin e pretendentëve për pasuesin e presidentit Hamid Karzai.

Ky i fundit nuk do të marrë pjesë në zgjedhje, pasi Kushtetua nuk ia lejon kandidimin për një mandat të tretë.

Vëllai i madh i kryetarit të shtetit afgan, Qayum Karzaï, 66 vjeç, ka lindur në Kandahar, qytet i madh në jug, djep i rebelëve talebanë. Biznesmen i matur dhe personalitet politik pak karizmatik, ai e ka filluar fushatën në fillim të shkurtit duke organizuar një miting të madh në kryeqytetin afgan, gjatë të cilit ai bëri publike përfshirjen në garën për të marrë postin e vëllait.

Bashkimi i tij me kandidatin Rassul forcon de fakto kandidaturën e këtij të fundit.

Zalmaï Rasoul, ish-rujalist, 70 vjeç, figuron ndër kandidatët më të favorshëm për të fituar zgjedjet, ashtu si dhe Ashraf Ghani, një ekonomist i njohur dhe Abdullah Abdullah, një figurë e opozitës që doli në vend të dytë në turin e parë të presidencileve të vitit 2009, me më tepër se 30 për qind të votave.