Terror në Kenia, sulm në një qendër tregtare, mbi 30 të vdekur

56

kenyaNjë numër i pacaktuar pengjesh vazhdojnë të jenë brenda një qendre tregtare në kryeqytetin e Kenias, Nairobi, pas një sulmi te armatosur nga militantet e grupit terrorist Al Shabab. Të paktën 39 persona kane vdekur dhe më shume se 150 të tjerë janë plagosur kur anëtarët e grupit islamik somalez rrethuan këtë qendër tregtare duke vrarë disa prej klientëve që ndodheshin brenda. Presidenti Kenian u zotua se do të bëjë gjithcka për të ndaluar personat që kryen këtë akt të rëndë.

39 te vdekur ne qendren tregtare nga grupi Al Shabaab
Një grup i armatosur sulmoi qendrën tregtare “Westgate mall” në Nairobi, në Kenia, duke hapur zjarr ndaj njerëzve. Autoritetet konfirmojnë vdekjen e mbi 30 personave dhe plagosjen e 150 të tjerëve.

Dëshmitarë në vendin e ngjarjes bënë të ditur se personat që hapën zjarr në qendrën tregtare ishin të paktën pesë.

“Klientët u ekzekutuan me gjakftohtësi. Atentatorët flisnin një gjuhë të panjohur, dukej si arabe, ose somaleze.”- shprehet një dëshmitar.

Grupi terrorist Al Shabaab, celulë e Al Kaedës, ka marrë përsipër sulmin.

Në kohën e sulmit qendra tregëtare ishte e mbushur me qindra blerës.
Forcat e sigurisë dhe policoa këmbyen zjarr me autorët e sulmeve në një përpjekje për të liruar një numër të papërcaktuar njerëzish që ishin të bllokuar në qendrën tregëtare.

Blerësit ikën të tmerruar kur panë sulmet. Shumë u evakuuan nga ndërtesa.

Al- Shabab tha në mesazhe të postuara në Twitter se “muxhahedinët” e tij e kishin kryer sulmin në shenjë hakmarrjeje për ndërhyrjen ushtarake të Kenias në Somali. Në këtë vend ndodhen 4000 trupa keniane te cilet luftojne me militantet islamike qe nga viti 2011. Franca dhe Kanadaja kanë njoftuar se nga dy shtetas të tyre ishin vrarë, përfshirë edhe një diplomat kanadez.
Departamenti Amerikan i Shtetit tha se ka raporte se një shtetas amerikan është plagosur, ndërsa Britania është shprehur se shtetasit e saj pa dyshim qe janë prekur nga ky sulm.
Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara e ka dënuar sulmin me “shprehjet më të ashpra të mundshme”.