Suarez eliminon Anglinë

54

uruguayUruguaji ka fituar me rezultatin 2-1 ndaj Anglisë, në ndeshjen e dytë të vlefshme për gurpin “D”, te boterorit te Brazilit.

Ky rezultat eliminon luantë e Europës, të cilët kthehen në shtëpi si kampionët e botës. Skuadra e Roy Hodgson u ndëshkua nga një lojtar që e njeh mjaft mirë, Luiz Suarez, sulmuesi i Liverpulit.

Ka qenë numri i 9-të i amerikano latinëve që ka goditur dy herë portën e Hart, ndërsa të vetmin gol për anglezëve e shënoi Rooney.

Ky rezultat i ngjit në kuotën e 3 pikëve uruguajin, aq sa edhe Italia me Kosta Rikën, të cilat zhvillojnë nesër takimin e tyre. Anglezët mbeten në kuotën e 0 pikëve dhe mbyllin si mos më keq këtë botëror.