Si të kujdesemi për flokët me probleme

107

Nuk thonë kot se flokët janë gjysma e bukurisë, por për t’i pasur gjithmonë në gjendjen e duhur, duhet t’u kushtojmë shumë kujdes. Në bazë të llojit të flokut duhet të vendosim edhe për shampon, bojën apo trajtimin e tyre. Kësaj radhe, vëmendja do të përqendrohet te flokët me yndyrë, një shqetësim për të gjithë ata që e vuajnë këtë problem.

Nëse keni flokë të yndyrshëm, nuk keni asnjë arsye për t’ju zënë paniku: për këtë mjafton të përdorni produktet e duhura. Ja disa këshilla të thjeshta për të pasur flokë të shëndetshëm, dhe me shumë shkëlqim.

Disa karakteristika për flokun e yndyrshëm

Flokët e yndyrshëm “bëhen; si pasojë e një çekuilibri, në gjëndrat yndyrore. Kur sasia e yndyrës që këto gjëndra prodhojnë është e madhe, atëherë shndërrohet në një problem të vërtetë. Një në katër gra vuan nga ky çekuilibër. Flokët vetëm disa orë pas larjes duken të palarë, pa shkëlqim dhe me yndyrë.

Shkaqet

Thuhet se ky problem mund të jetë gjenetik, por stresi, ankthi dhe një ushqim jo korrekt dhe plot yndyrë, lodhja, përdorimi i shampos së gabuar dhe abuzimi me bojën nuk bëjnë gjë tjetër veçse shtojnë yndyrën në flokë.

Çfarë duhet bërë

Rregulli bazë i trajtimeve kundër flokët të yndyrshëm konsiston në zgjedhjen e shampos së përshtatshme për këtë lloj floku apo një larësi delikat me ph neutral. Në këtë mënyrë mund t’i lash sa herë që është e nevojshme. Për larjen duhet përdorur një sasi e vogël shampoje që nuk duhet lënë shumë në flokë, por duhet shpëlarë sa më shpejt të jetë e mundur.

Për t’u shmangur

– Shampoja për fëmijë që kanë efekt ushqyes, por nuk është e përshtatshme për adoleshentët dhe të rriturit

– shampoja nuk duhet lënë shumë kohë pa u shpëlarë në flokë

– uji nuk duhet të jetë shumë i nxehtë

– të evitohet tharësja e flokëve sa më shumë të jetë e mundur

Çfarë duhet bërë

Një masazh i shpejtë dhe i lehtë i skalpit të kokës para shampos  për të aktivizuar mikroqarkullimin

– shpëlarja e fundit me ujë të ftohtë për të tonifikuar flokët

– një paratharje të flokëve me peshqir, për të eliminuar ujin e tepërt

– nëse nuk keni rrugë tjetër përveç tharëses mbajeni sa më larg të jetë e mundur nga flokët

Një maskë 100 për qind natyrale

Maska e parë është ajo me argjile. E thjeshtë për t’u përgatitur dhe shumë efikase. Në një enë hidhni një grusht argjile pluhur  përzieni me pak uthull të holluar me ujë sa të arrijë një masë homogjene. Maska duhet aplikuar në flokë dhe duhet lënë të veprojë për 10 minuta, duhet shpëlarë me ujë jo të nxehtë dhe pastaj duhet vazhduar me larjen e tyre me shampo.

Vajrat esencialë

Shtoji shampos 3-4 pika vaj esencial portokalli, mëllage ose livandoje. Vetitë e tyre janë shumë të mira për flokët me yndyrë. Disa pika nga vaji esencial mund të përzihen me një lugë uthull apo limon e cila më pas mund të hidhet në një litër ujë. Pas shampos mund të bëhet shpëlarja e flokut.

Rrënjët me yndyrë maja të thata

Për shkak të lyerjes së shpeshtë, permanentit, dekolorimeve apo larjeve me shampot gërryese, mund të ndodhë edhe kështu që rrënjët të jenë të yndyrshme ndërsa majat e thata. Ja se ç’duhet bërë në raste të tilla

-maska me argjile duhet aplikuar vetëm te rrënjët jo te majat

Këshilla të tjera

Si shtesë ndaj trajtimeve kozmetike, është e domosdoshme të kemi edhe një stil jetese të shëndetshëm. Orët e gjumit duhet të jenë të mjaftueshme, ushqimi duhet të jetë i ekuilibruar (me shumë fruta dhe perime). Mund të përdoren edhe integratorë ushqimorë kundër flokëve të yndyrshëm, me bazë zinku dhe vitamine B6.