Shorti për Kampionatit Europian, Shqipëria përballë Portugalisë

50

europ2016Sot u hodh shorti për fazën eliminatore të Kampionatit Europian 2016, që do të zhvillohet në Francë, ku kombëtarja jonë do të luajë përballë Portugalisë dhe përballë kombëtares serbe.

Në grupin e kuqezinjve, atë me numrin I, është vendosur edhe Franca, e cila është e kualifikuar në cilësinë e vendit organizator, por që do të luajë ndaj pesë rivalëve nga dy herë ndeshje miqësore, pa vlerë pikësh. Në të njëjtin grup me Shqipërinë vendoset edhe Armenia e Danimarka. Ndeshjet e Euro 2016, përfaqësuesja jonë do t’i zhvillojë në stadiumin “Ruzhd”.  Shqipëria do të jetë në Grupin I, bashkë me Portugalinë, Armeninë, Serbinë.

Sipas formatit që tashmë është aprovuar nga UEFA, ky kampionat nuk do luhet më me 16 skuadra, por me 24 të tilla. Shqipëria ishte në vazon e pestë së bashku me Islandën, Irlandën e Veriut, Lituaninë, Moldavinë, Maqedoninë, Azerbajxhanin, Gjeorgjinë dhe Qipron. Kjo do të thotë se nuk do ketë asnjërën nga këto skuadra në grup.

Vendi i parë dhe i dytë kualifikohen, vendi i tretë kalon në play-off. Franca si vend mikpritës është i kualifikuar . Është rënë dakord që në fillim që bashkë nuk duhet të bien skuadrat e Spanjës me Gjilbratarin dhe Azerbajxhani me Armeninë, kjo për shkak të konflikteve që këto vende kanë me njëri-tjetrin. Nëse shorti i cakton bashkë do të përsëritet.

Sot në mesditë u krye ceremonia live në Pallatin e Kongreseve në Nicë të Francës për shortin e kualifikimet e Europianit 2016. Ceremonia drejtohet nga sekretari i Përgjithshëm i UEFA-s, Xhani Infantino, i cili po ndihmohet edhe nga dy ish-kampionë: Rud Gulit dhe Bisente Lizarazu.

Grupet 

Grupi I, Portugalia, Serbia, Armenia, Shqipëria

G-A, Holanda, Çekia,Turqia, Letonia, Irlanda, Kazakistani

G-B, Bosnja, Belgjika, Izraeli, Uells, Qipro dhe Andorra

G-C, Spanjë, Ukrainë,Sllovaki,Bjellorusi, Maqedoni, Luksemburg

G-D, Gjermani, Irlandë, Poloni,Skoci, Gjeorgji, Gjibraltar

G-E, Anglia, Zvicra,Sllovenia, Estonia, Lituania, San Marino

G-F, Greqia, Hungaria,Rumani,Finlandë, Irlandë e Veriut, Ishujt Faroe

Grupi G, Rusi, Suedi, Austri,Mali i Zi, Moldavia, Lihtenshtejn

 

Grupi H, Itali, Kroaci,Norvegji,Bullgari, Azerbajxhan, Maltë