Rrëfimi prekës i Fiorit: Më vinte turp se mami shiste në rrugë

73

fjoriModeratorja e emisionit investigative “Fiks Fare”, Fiori Dardha, ka shprehur shqetësimin e saj lidhur me një çështje aktuale nëpërmjet një postimi në Instagram. Gazetarja është shprehur shumë e indinjuar nga gjobat që i vihen shitësve ambulantë, që punojnë në kushte shumë të vështira për të siguruar bukën e gojës. Një nga arsyet pse vetë gazetarja e ka përjetuar kaq shumë diçka të tillë, është se prindërit e saj prej vitesh kanë ushtruar profesionin e shitësit ambulant.

“Prindërit e mi bëjnë këtë punë, janë shitës ambulantë. Falë punës së tyre të palodhur unë e ime motër jemi rritur, shkolluar e na është plotësuar çdo dëshire e moshës. Dikur më vinte turp të tregoja se mami del me një karrocë e shet fruta-perime. Ndjehesha e kompleksuar nga ky fakt e më dukej sikur miqtë do më shmangnin.
Mendësi adoleshentësh!” ka shkruar Fiori duke prekur ndjekësit e saj me fjalët e ndjera.

“Sot eshte krejt ndryshe! Une ndjehem krenare per te! Vetem puna nuk eshte turp.

Prinderit e mi vazhdojne te bejne kete pune, edhe pse une insistoj qe ata te mos punojne me. Punojne sepse pensioni nuk u del, sepse nuk duan qe te na behen barre, sepse jane mesuar me pune.

2 jave me pare u ndesha me syte e perlotur te mamit tim, pasi kishte marre nje gjobe nga punonjesit e policise bashkiake. Nxitoi madje ta paguante per te qene ne rregull me shtetin.
Me tregonte sesi 3-4 punonjes policie e kishin rrethuar e i thonin se duhej te ndjehej me fat qe po i vinin vetem nje gjobe dhe nuk po i sekuestronin peshoren e mallin.
Me tregoi sesi banoret e zones qe e njohin i kishin dale ne mbrojtje, duke u thene punonjesve te policise se ime më eshte nje grua korrekte, qe nuk shqeteson askend, qe e pastron dhe e sistemon vendin pasi mbaron punen.

Nuk jam kunder shtetit ligjor, por mendoj se punonjesit e bashkise, duhet te tregohen pak me tolerante me keta persona e te mos kalojne direkt tek ndeshkimi.
E them me bindje se shitesit ambulante jane shkelesit me te vegjel te ligjit ne kete vend!
Ka te tjere shkeles qe duhen ndeshkuar, nga ata duhet filluar.
Ju siguroj se askush nuk del me qejf te punoje ne shi, ne bresher, ne bore, ne te nxehtin pervelues te veres.
Nje gjobe iu kushton 3-4 dite pune.

Kjo pamje me dhemb shume!
Zonja ne foto nuk eshte mami im, por une ia njoh sakrificen! Une e di se c’ka ndjere ajo ne ato momente! Une e di qe ajo nuk e meriton keto lloj “terrori”!”