Parlamenti i Ukrainës shkarkon presidentin Yanukovych

42

YanukovychViktor Yanukovych, shkarkohet nga detyra e Presidentit të Ukrainës. Parlamenti ukrainas me 328 vota pro, nga 387 deputetë, ka vendosur shkarkimin e tij. Data 25 maj është përcaktuar si dita e zgjedhjeve parlamentare në Ukrainë. Ndërsa Yanukovych, menjëherë pas këtij votimi, ka deklaruar nga qyteti lindor Kharkivit ku ndodhet aktualisht, se nuk ka ndërmend të dorëhiqet. Ai i cilësoi ngjarjet e ndodhura në kryeqytetin ukrainas si një grusht shteti dhe se ai është presidenti legjitim e nuk ka ndërmend të largohet as nga ky post dhe as nga Ukraina.

“Ngjarjet në Kiev janë vetëm vandalizëm, banditizëm dhe një grusht shteti. Ndërsa votimet e bëra të premten në parlament janë ilegjitime”, -u shpreh Yanukovych, raporton BBC. Viktor Yanukovych deklaroi se atij i duhet të mbrojë njerëzit dhe se nuk do të kursejë asnjë përpjekje për t’i dhënë fund gjakderdhjes.

Ndërsa liderja e opozitës ukrainas dhe ish-kryeministre, Yulia Tymoshenko u lirua sot nga burgu. Parlamenti miratoi lirimin e saj pasi presidenti Viktor Yanukovych u larguar nga Kievi.