Pamja e rrallë e Tokës dhe Saturnit bashkë

73

saturniAgjencia e hapësirës amerikane, NASA ka zbuluar një foto të re të mrekullueshme të planetit Saturn, e cila është bërë nga anija kozmike Cassini në muajin korrik.

Pamja është marrë nga projekti i ashtuquajtur “Dita kur toka qeshi, projekt i drejtuar nga Dr Carolyn Porco.

Porco shpjegon si dhe pse fotoja është bërë kur toka dhe Saturni duken si një i vetëm.

Para katër muajsh, kamerat e Cassinit ishin urdhëruar që të bënin një foto rutinë përgjatë një dite të zakonshme.

Në 19 korrik Dielli dhe Saturni ishin shumë afër njëri-tjetrit dhe anija Cassini arrit të kapte një pamje nga pjesa e jashtme e sistemit të diellit, Është kjo pamja e rrallë që ne shohim në foton e publikuar.