Moska e indinjuar pas shkëmbimit të zjarrit në lindje të Ukarinës

14

rusiaRusia u shpreh të dielën shumë e indinjuar pas shkëmbimit të zjarrit që shkaktuan të vdekur në lindje të Ukrainës që është pre e kryengritësve prorusë, dhe e cilësoi këtë incident si një provokim të nacionalistëve radikalë ukrainas.
“Rusia është shumë e indinjuar nga ky provokim që dëshmon për mungesë të vullnetit të mirë nga ana e autoriteteve të Kievit për të çarmatosur nacionalistët dhe ekstremistët”, njoftoi Ministria e Punëve të Jashtme ruse në një komunikatë të publikuar pas përplasjes me armë zjarri në Slaviansk që shkaktoi vdekjen e katër personave, tre militantë prorusë dhe një sulmues, sipas një përgjegjësi në terren.