Misteri i liqenit gjigand që u zhduk papritur

79

liqeni kiliNe majin e vitit 2007 nje liqen gjigand ne Kili u zhduk brenda nje nate te vetme ne kuptimin e plote te fjales.

E vetmja gje e mbetur, e vetmja shenje nga ajo qe nje dite me pare ishte nje liqen shume i madh, ishte nje grope gjigande me nje thellesi prej 30 matrash, ajsberge, dhe toke e  thate!

Megjithese ky si incident ka ndohur disa vite me pare, shume vone eshte filluar te flitet per te. Nderkohe qe fjala eshte shperndare neper internet, entuziastet e historive paranormale, mistereve, apo te UFO-ve jane duke bere kekrimet e tyre dhe jane duke hedhur teorite e tyre per arsyet se pse ky fenomen mund te kete ndodhur.

Liqeni ne fjale nuk ishte nje liqen i vogel apo nje pellg, ai ishte pothuajse 5 milje i gjate!

I vendosur ne Pantagonia, Kili, hera e fundit qe gjeologet munden te shihnin kete liqen ishte marsi i vitit 2007, dhe ata nuk dalluan tek liqeni asgje qe te ishte ndryshe apo e cuditshme. Cfare mund te kete ndodhur ne vetem dy muaj kohe?

Si ka mundesi qe nje liqen gjigand te zhduket ne asgje? Pervec misterit te liqenit qe zhduket, nje lume qe rridhte nga liqeni u kthye ne nje perrua shume te vogel mbas kesaj ngjarje.

Ne fillim kur historia u shfaq per here te pare, shume njerez mendonin qe kjo histori ishte thjesht nje mashtrim per te terhequr vemendjen apo per te bere nje shaka. Dhe ne fakt kjo histori duket sikur eshte shume e cuditshme per te qene e vertete dhe pa u siguruar qe eshte e vertete askush nuk do e besonte.

Megjithate kjo histori, sado e cuditshme apo e pabesueshme te duket eshte e vertete. Mesa duket, ajsberget kishin ngelur akoma aty, edhe pse uji ishte zhdukur. Gjeologet raportuan gjithashtu carje shume te medha ne fund te gropes. A ka mundesi qe ne ndonje menyre uji te kete kulluar nepermjet te carave? A ka ndodhur aty ndonje lloj termeti? Por atehere perse ajsberget ishin ne rregull pa ansje demtim?

Nje specialist i kesaj fushe, Andres Rivera shpjegoi per nje gazete ne Kili qe vete liqeni ne fakt nuk kishte ekzistuar fare tre dekada me pare. A ka mundesi qe peisazhi ne ate pjese te botes te jete duke reformuar veten e vet? Shume gjeologe dhe specialiste te ndryshem jane duke bere teste dhe kerkime te vazhdueshme ne menyre qe te mund te gjejne nje shpjegim te besueshem per ngjarjen qe ka ndodhur ne ate siperfaqe te tokes.

Por nderkohe qe ka nga ata qe po mundohen te gjejne nje shpjegim shkencor per fenomenin e ndodhur, ka nga ata persona te tjere qe mbeshtesin tezen qe uji ne fakt eshte thare nga UFO-t dhe qe ne fakt nuk ekziston asnje shpjegim tjeter per kete dhe prandaj shkencetaret nuk kane arritur ende ne nje pergjige bindese.

A ka mundesi qe ne kete gje te kene vertete dore UFo-t? Apo a ka mundesi qe shpjegimi i vetem te jete nje shpjegim paranormal? Nese ka nje shpjegim shkencor apo nje shpjegim paranormal per ate cfare ka ndodhur me liqein e zhdukur, do te mund te na e tregoje vetem koha.

Ne fakt kjo nuk eshte hera e pare qe nje liqen zhduket. Ka patur disa raste ne te kauaren kur disa termete kane shkaktuar shterimin e ujit. Do te ishte nje arsye e besueshme kjo e termeteve edhe ne kete rast sikur te ishte pengesa qe ne ate siperfaqe apo ne vendet prane nuk ka patur asnje raportim per termete dhe askush nuk ka ndjere termete ne ate periudhe.