Messi thyen rekordin, plotëson tregolëshin e 8-të në Champions

57

Lionel Messi nuk njeh limite në Champions League. “Pleshti” argjentinas shënoi një “hat-trick” kundër PSV-së, duke vendosur dhe një rekord personal në kompeticionin më të rëndësishëm për klube. Argjentinasi plotëson tregolëshin e 8-të në Champions, duke kaluar rivalin e tij, Cristiano Ronaldon, i cili ka aktualisht 7 “hat-trick”.

Kjo ishte hera e tretë që Messi shënon në ndeshjen e parë të grupeve një “hat-trick ” pas atyre të shënuar në vitin 2013 kundër Ajax (4-0) dhe Celtic në 2016 (7-0).

“Viktimat” e tij të tjera me tre ose më shumë gola në një takim evropiane ishin Arsenal, kundër të cilëve shënoi një “poker” në sezonin 2009-10, Viktoria Plzen (4-0) në 2011-12, Bayer Leverkusen me pesë gola (7-1) në raundin e 1/8-ave në 2011-12, APOEL Nikosia (0-4) në 2014-15 dhe Manchester City (4-0) në 2016-17.

Pas Leos dhe Cristianos vijnë Mario Gomez, Luiz Adriano dhe Filippo Inzaghi, me 3 “hat-trick” në Ligën e Kampionëve.