Menduh Thaçi: Mbledhja e qeverive Shqipëri-Kosovë, një “Marketing politik”

57

Menduh ThaçiKryetari i PDSH-së Menduh Thaçi e ka konsideruar “Marketing politik”, takimin e drejtuesve të Qeverisë së Shqipërisë dhe asaj të Kosovës në Prizren.

Ai është shprehur i revoltuar që kryeministri Rama dhe Thaçi janë fokusuar vetëm në gjendjen e shqiptarëve të Luginës së Preshevës, ndërsa kanë anashkaluar pa thënë asnjë fjalë për 1 milion shqiptarët e Maqedonisë. Më tej, ai i është referuar edhe zgjedhjeve presidenciale, duke shtuar se PDSH është për demisionimin e BDI nga pushteti dhe se zgjedhja e presidentit të shtetit për partinë e tij është temë e parëndësishme.

“Nëse them se jemi për zgjedhje të parakohshme parlamentare, menjëherë do të më thonë se për një gjë të këtillë jam dakorduar me VMRO-DPMNE-në. Nga ana tjetër, gjendja në vend është e keqe dhe pothuajse pa dalje, ndërsa i këtillë është edhe opinioni i BDI dhe kryetarit të partisë Ali Ahmeti, kështu që propozimi im për tejkalimin e kësaj gjendje është demisionimi i BDI dhe Ahmetit”, tha Thaçi.

Në lidhje me propozimin për kandidat të përbashkët konsensual për zgjedhjet presidenciale, lideri i PDSH tha se përzgjedhja e presidentit është temë e parëndësishme për partinë. Kryetari i PDSH, këtë deklaratë e dha para mbledhjes se Kuvendit te degës së PDSH në Tetovë, ku pritet që kryetar i ri i degës të zgjidhet kirurgu Arben Demiri.