Juve në Spanjë për Higuain

66

gonzalo-higuai-2010-4-10-17-14-43Pas shumë tratativazh mes Juventus dhe Real Madrid për lëvizjen e sulmuesit Gonzalo Higuain nga Spanja drejt Italisë, tani duket se ka ardhur ora e së vërtetës për të nënshkruar marrveshjen. Bomberi argjentinas ka shprehur dëshirën e tij për tiu bashkuar klubit tirines, ndërsa nesër pritet të mësohet e vërteta përfundimtare e transferimit të tij në italia.

Mediat italiane bëjnë të ditur se stafi drejtues i skuadrës së Juventusit me në krye Pepe Marotën, do të jetë nesër në kryeqytetin spanjoll për të mbyllur përfundimisht tratativat. Drejtori sportiv i “Zonjës së vjetër”, do të takohet me drejtuesit e “Galaktikëve” dhe konkretisht me presidentin Peres, për të përcaktuar përfundimisht detajet e marrëveshjes.

Për të arritur këtë marrëveshje, drejtuesit e Juventusit ofrojnë mbrojtësin e djathtë Litshtainer plus një shumë eurosh. Zvicerani mund të luajë një rol të rëndësishëm në këtë marrëveshje, pasi ai ka treguar qartë se mund të luaj edhe si mesfushor, gjë e cila pëlqehet në kampin e spanjollëve. Këta të fundit kërkojnë për kartonin e bomberit argjentinas, 30 milon euro, ndërsa Juventus është i gatëshëm të paguaj gjysmën plus kartonin e Litshtainer.