Itali, kryeministri Letta jep sot dorëheqjen

57

Enrico-Letta_2821055bKryeministri Italian Enriko Letta do të japë sot dorëheqjen, pasi një votim brenda partisë së tij vendosi që të mbështesë një qeveri të re, që do të udhëhiqet nga  lideri i partisë, Matteo Renzit.

Në votimin brenda partisë  132 anëtarë të partisë votuan pro-ndryshimit dhe vetëm 16 mbështetën vazhdimin e kabinetit të tij. Dy anëtarë të tjerë të kryesisë së PD-së abstenuan.

Matteo Renzi, kryebashkiaku i Firences dhe një prej politikanëve më karizmatikë dhe popullorë në Itali do të jetë kryeministri i ri i Italisë. Ai e kishte kritikuar qeverisjen e Lettës që në momentin e zgjedhjes në krye të PD-së në muajin ne muajin Dhjetor.

Sipas mediave italiane  Renzi do të jetë i vetëm në drejtimin e qeverisë por bashkë me një kabinet të ri  ministrash. Il Corriere della Sera shkruan se qeveria e re do të jetë e gatshme brenda shtatë ditësh.