Hollande: Referendumi i Krimesë nuk ka asnjë vlerë ligjore

55

president-Hollande-520x292Presidneti francez, François Hollande, vlerësoi sot se referendumi në Krime, që do të zhvillohet nesër “nuk ka asnjë vlerë ligjore dhe se duhet bërë gjithçka për të rigjetur rrugën e negociatave”.
Presidenti francez u shpreh gjatë një konference për shtyp në Paris bashkë me kryeministrin italian, Matteo Renzi.
Një referendum për të ardhmen e Krimesë do të mbahet nesër dhe mund të sjellë bashkimin saj me Rusinë, ky gadishull aktualisht ndodhet nën kontollin e forcave të armatosura proruse.