Grupi “Daft Punk” fiton çmimin “Grammy”

66

daft-punk-tron-650-430Grupi francez Daft Punk ka qenë fituesi kryesor i çmimeve Grammy. Grupi i muzikës elektronike ka fituar pesë çmime, përfshirë atë për albumin e vitit. Para të pranishmëve, dyshja ka kënduar hitin e saj kundër homofobisë Same Love, së bashku me këngëtaren Madonna.

Gjithashtu, dyshja e hip-hop-it Maclemore dhe Leëis mori 4 çmime: artisti i ri më i mirë, albumi më i mirë rap, kënga më e mirë rap dhe performanca më e mirë rap. Justin Timberlake fitoi 3, ndërsa Sir Paul McCartney, i cili u bashkua në skenë me ish-pjesëtarin tjetër të Beatles, Ringo Starr, fitoi 2 çmime, përfshirë atë të këngës më të mirë rock.

Spektakli që njihet për daljet në skenë njëkohësisht të personazheve më të famshme muzikore u hap nga Jay-Z dhe bashkëshortja e tij Beyonce, ndërsa Madonna iu bashkua dyshes Macklemore and Leëis.

Të tjera bashkëpunime për t’u shënuar ishin ato të grupit Metallica me pianistin Lang Lang, ndërsa Daft Punk performuan së bashku me Stevie Ëonder. Performanca më e mirë metal shkoi për Black Sabbath, ndërsa Led Zepelin fitoi çmimin e albumit më të mirë rock.