Forca e pashtershme e vjehrrit tim më ka mahnitur

52
Sadije Berisha
Sadije Berisha

Te dashur miq,

Ne radhe te pare me duhet te them se mbeshtetja qe kam mare gjate kesaj periudhe te veshtire personale, jo vetem nga miqte e familjaret por edhe nga njerez krejtesisht te panjohur per mua, ka qene dicka e papritur qe me ka zene ne befasi dhe ma ka ngrohur zemren.Kam mare me qindra mesazhe komplimentuese,keshilla,poema,kenge…pervec shqipetareve nga mbare Shqiperia edhe nga ata ane e mbane botes. Fjalet nuk do te mundnin dot te shprehnin se sa shume domethenie keto mesazhe kane patur per mua. Ashtu si vetem solidariteti njerezor di te beje,ato dedikime me kane ndihmuar jo vetem te shoh por edhe te vazhdoj perpara me koken lart.Sot dua te ndaj nje pjese timen me ju.

Fati ne kete jete deshi,qe une te lindesha ne nje vend qe quhet Suedi…por kjo nuk me ben mua me pak shqipetare!!!Babai im u lind ne Tropoje ashtu si prinderit dhe gjysherit e tij. Ime me ne Puke, si parardhesit e saj (kjo besoj shpjegon dashurine time te pa kufij per natyren dhe malet). Ndjehem e bekuar qe pata fatin te formohem dhe edukohem ne 3 shtete te ndryshem, por secili madheshtor ne llojin e tij.

Shqiperia: Dheu i eterve te mi, gjaku qe me rrjedh nder vena…
Suedia: Kjo nene adoptive qe me rriti,edukoi dhe me trajtoi si te isha njesoj bije e saj.
Usa: Udherrefyesi qe me drejtoi gjate periudhes se adoleshences,qe me ushqeu me patriotizem dhe me zbuloi rendesine e punes kolektive dhe bashkeveprimit.

Falenderoj Zotin per kete mundesi sepse fale ketyre shteteve te medha une jam kjo qe jam sot. E forte, e lire, krenare dhe mendjehapur.

Dua te ndalem pak,ne keta 6 vite te mrekullueshem qe kam kaluar perkrah njerezve te mi ne Shqiperi. Mund tiu rrefej shume mbi natyren e mahnitese te ketij vendi te cilen e konsideroj si nje dhurate qe mu be,mbi kuzhinen e pasur(ju e dini qe ky eshte nje tjeter pasion i madh i jetes time)dhe mbi shoqerite e verteta qe krijova te cilat i shtrengoj fort ne zemer.Jam vecanerisht mirenjohese per gjithcka jetova atje!

Dikur fola per nje shqiponje qe ngrihej mbi re…Dua te sqaroj qe kjo ishte thjeshte nje metafore.Ne fakt une nuk po flisja per veten time…E verteta eshte qe po mendoja per vjehrrin tim, forca e pa shtershme e te cilit gjithnje me ka mahnitur.
Duke nisur nga sot une do te kem nje profil te ri FB. Mendoj qe kjo do tu siguroje me shume privatesi femijeve dhe miqeve te mi te afert. Ne se dikush do te lihet jashte,ju lutem te mos e merrni kete si ceshtje personale. Qellimi i vetem eshte mbrojtja e sferes tone personale (times dhe femijeve te mi), sidomos ne keto kohe te veshtire ne te cilen ne po perpiqemi te rikthehemi ne kembe me te forte se me pare.

Serisht dua tiu falenderoj nga zemra per gjithe mbeshtetjen tuaj,ka qene nje surprize shume e kendeshme per mua dhe me ka befasuar.Sinqerisht,nuk e prisja gjithe kete. Ju falenderoj thellesisht nga zemra.

Zoti ju bekofte te gjitheve!!!
Pershendetje te perzemerta per te gjithe ju!
Me Shqiperine gjithnje ne zemer,
Sadija

*Marrë nga Facebook