Erdogan së shpejti takim me homologun Trump

95

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdogan tha se një së shpejti mund të zhvillojë një takim me homologun e tij amerikan Donald Trump, raporton agjencia e lajmeve Anadolu.

Deklarata e presidentit turk erdhi në një pritje solemne me rastin e 23 Prillit, Festës së Sovranitetin Kombëtar dhe Ditës së Fëmijëve, pas pyetjes nëse një takim mes tij dhe Trumpit mund të ndodhë në një kohë të afërt.

“Ndoshta. Ai kërkoi një takim. Mund të ndodhë këto ditë”, u tha Erdogan gazetarëve në kompleksin presidencial në Ankara.

Takimi i fundit midis dy presidentëve u realizua më 1 dhjetor 2018, në margjina të Samitit të Liderëve të G20-tës në Argjentinë.