BE shpreh ngushëllimet popullit dhe qeverisë amerikane

81

boston (2)Atentati me bombë në Boston, është shoqëruar me një sërë telegramesh ngushëllimi, nga shumë vende të botës. Bashkimi Europian ka shprehur gjithashtu ngushëllimet nëpërmjet Herman Van Rompuy, President i Këshillit Evropian. Van Rompuy ka theksuar në këtë telegram ngushëllimi, se,:  ‘’Dënoj aktet e tmerrshme të kryera në Boston dhe shpreh keqardhjen e thellë për rezultatin tragjik dhe humbjen e jetëve të të pafajshme. Përgjegjësit për aktet e tmerrshme, duhet të sillen përpara drejtësisë. Mendimet e mia, shkojnë me viktimat dhe familjet e tyre. Populli amerikan dhe autoritetet kanë mbështetjen e plotë dhe simpatinë e Bashkimit Evropian’’

Paralelisht mbas kësaj situate, një telegram ngushëllimi ka dale dhe nga zyra e Catherine Ashton, Përfaqësuese e Lartë e Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë dhe në të njëjtën kohë zv. Presidente e Komisionit, e cila sot gjendet për një takim zyrtar në Tiranë. Ajo ka deklaruar se: ‘’ U trondita kur dëgjova lajmin e tmerrshëm në maratonën e Bostonit, me qëllim shënjestrimin e burrave, grave dhe fëmijëve, që shijonin dhe po merrnin pjesë në një ngjarje sportive. Mendimet tona shkojnë për familjet që kanë humbur të dashurit e tyre dhe i urojmë shërim të shpejtë, atyre që janë plagosur. Akte të tilla janë të dënueshme. Ne jemi pranë qeverisë dhe popullit amerikan, në dënimin e këtyre akteve.’’

FBI ka filluar hetimet duke e konsideruar atentatin në fjalë si një ngjarje terroriste.

A. Blushi