Gjermania nuk grumbullon Shkodran Mustafin

55

shkodran mustafiJoachim Low, pas barazimit befasues ndaj Kamerunit, ka publikuar listën përfundimtare të lojtarëve që do të përfaqësojnë Gjermaninë në Botërorin e Brazilit dhe në këtë listë nuk figuron Shkodran Mustafi, shqiptari i Maqedonisë që luan për Sampdorian në Itali. 

Skartimet e tjera të trajnerit Low janë mbrojtësi Marcel Schmelzer (për arsye dëmtimi) dhe sulmuesi Kevin Volland. Mosgrumbullimi i këtij të fundit ka habitur tifozët gjermanë pasi pa të skuadra ka në dispozicion vetëm një sulmues qendre, dhe ai në formë jo të mirë (Miroslav Klose).

Kjo është lista përfundimtare e Gjermanisë për “Brazil 2014”:

Portierë: Manuel Neuer (Bayern), Roman Weidenfeller (Dortmund) dhe Ron-Robert Zieler (Hannover)

Mbrojtës: Philipp Lahm (Bayern), Jerome 

Boateng (Bayern), Erik Durm (Dortmund), Benedikt Howedes (Schalke 04), Mats Hummels (Dortmund), Matthias Ginter (Friburgo) dhe Per Mertesacker (Arsenal)

Mesfushorë: Sami Khedira (Real Madrid), Bastian Schweinsteiger (Bayern), Kevin Grosskreutz (Dortmund), Julian Draxler (Schalke 04), Mario Gotze (Bayern), Toni Kroos (Bayern), Thomas Muller (Bayern), Mesut Özil (Arsenal) dhe Christoph Kramer (Borussia Mönchengladbach)

Sulmues: Miroslav Klose (Lazio), Lukas Podolski (Arsenal), André Schürrle (Chelsea) dhe Marco Reus (Dortmund).