Bayern Munchen fiton Ligën e Kampioneve

67

bayernBayern Munchen ka mundur 2-1 Borusian e Dortmundit në finalen e madhe të Champions League, që u zhvillua në “Wembley” të Londrës. Fillimi i takimit ishte më i mirë për Dortmundin, i cili iou afrua dy herë golit, por pritjet e Nojer shpëtojnë bavarezët.

Duhet pritur minuta e 26-të për të parë sulmin e parë të Bayernit, por dhe mrekullinë e Wajdenfeller, që bën një pritje të vështirë pas goditjes me kokë të Mandzukic. Roben ka një tjetër rast të artë, por i vetëm përballë portierit kundërshtar gabon në gjuajtje.

Në pjesën e dytë do të shënohen tre golat e sfidës. Mandzukic në minutën e 60-të kalon Bayernin në avantazh, por 5’ më pas Gyndogan barazon me 11-metërsh. Në fundin e takimit është Roben që nuk lejon të shkojë finalja me shtesë, duke shënuar golin e fitores për kampionët e Gjermanisë, të cilët ngrenë lart dhe trofeun e Champions League për sezonin 2012-2013.