Erdogan, i bindur për fitoren në zgjedhje

Share This
Tags

erdoganPavarësisht akuzave për korrupsion që rëndojnë mbi kryeministrin turk, Recep Tayyip Erdogan, ky i fundit deklaroi se ishte i binduar se do të fitonte zgjedhjet lokale.
Dy javë pas votimit të një ligji mjaft të kritikuar që forcon kontrollin e internetit, Erdogan kërcënoi mbrëmjen e djeshme, gjatë një interviste televizive, se do të ndalonte rrjetet sociale, iniciatore të manifestimeve që tronditën pushtetin e tij të pakundërshtueshëm qershorin e kaluar.
“Jemi të vendosur për të mos lejuar popullin turk të sakrifikohet nga rrjeti ‘YouTube’ dhe ‘Facebook’, u shpreh ai në stacionin televiziv ATV. ”Do të marrim masat e nevojshme, cilado qofshin ato”, theksoi ai, duke përfshirë edhe mbylljen. Twitter dhe YouTube janë në fokusin e gjithë zemërimit të Erdoganit. Prej dy javësh, platforma ka nxjerrë pjesë të shkëputura nga biseda telefonike me djalin e tij Bilalin, të ministrave dhe biznesmenëve që zbuluan implikimin e tij në çështjet e korrupsionit apo ndërhyrjeve të vazhdueshme në procedurat gjyqësore ose të medias.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>