Date archive forShkurt, 2019
By albaniaplus On E martë, Shkurt 26th, 2019
0 Comments

Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës shprehu shqetësimin për dorëzimin e mandateve të opozitës. KiE i ka bërë thirrje deputetëve të opozitës që të rikthehen në Parlament, pasi aty është More...

By albaniaplus On E martë, Shkurt 26th, 2019
0 Comments

E FUNDIT/Ndahet nga jeta bashkëshortja e të ndjerit Dritëro Agolli

Ndahet nga jeta bashkëshortja e të ndjerit Dritëro Agolli, Sadije Agolli. Gruaja e shkrimtarit të madh shqiptar u nda sot nga jeta në moshën 76 vjeçare pas një hemoragjie cerebrale.  More...

By albaniaplus On E martë, Shkurt 26th, 2019
0 Comments

Dënohet Partizani për dhunën ndaj Partizanit

Pas dhunimit të fotografit në stadiumin Selman Stermasi, Komisioni i Disiplinës ka dënuar klubin e Partizanit. Klubi do zhvillojë dy ndeshje pa spektatorë si edhe mori një gjobë prej 200 mijë lekë. Komisioni More...

By albaniaplus On E martë, Shkurt 26th, 2019
0 Comments

BBC artikull për një “minoritet të fshehtë të sllavo-maqedonasve”

Tensionet mes Athinës dhe Shkupit mbeten të larta, veçanërisht sa i përket akuzave politike për irredentizëm kundrejt Maqedonisë së Veriut. Një rast i tillë u regjistrua një ditë më parë, kur ambasadori More...

By albaniaplus On E martë, Shkurt 26th, 2019
0 Comments

Soreca: Situata e paqartë pas djegies së mandateve

Ambasadori i delegacionit të Bashkimit Europian, Luigi Soreca komenton situatën pas dorëzimit të mandateve nga deputetët e opozitës Soreca: “Javën e kaluar thashë që vendimi për të djegur mandatet More...

By albaniaplus On E martë, Shkurt 26th, 2019
0 Comments

Arrestohet pas dy javësh, vrau kunatën

Policia e Tiranës ka vënë në pranga Dashamir Xhepen, i cili ishte shpallur në kërkim për vrasjen e kunatës së tij, Lirie Xhepa, në 13 shkurt të këtij viti. Kapet dhe arrestohet autori i dyshuar i vrasjes More...

By albaniaplus On E hënë, Shkurt 25th, 2019
0 Comments

OKB në alarm, Gjuha shqipe e arbëreshëve rrezik zhdukje

Gjuha shqipe e arbëreshëve të Italisë është në rrezik zhdukje. Ajo është një nga gjuhët e përfshira në projektin e sapo lancuar nga OKB për shpëtimin e mbi 3000 gjuhëve ndër rreth 7000 që janë More...

By albaniaplus On E hënë, Shkurt 25th, 2019
0 Comments

Mbajti fetusin e vdekur në bark për 13 vite

Historia e pabesueshme vjen nga Francavilla Fontana, në Brindisi të Italisë. Gruaja prej vitesh u përball me dhimbje të cilave askush nuk iu jepte shpjegim dhe që pas lindjes as mjekët nuk kishin kuptuar More...

By albaniaplus On E hënë, Shkurt 25th, 2019
0 Comments

Misteri i liqenit rozë në Australi

Në ishullin më të madh të Arkipelagut “Recherche” të Australisë shtrihet një pikturë e çuditshme. Një liqen rozë i quajtur “Liqeni Hillier” ka tërhequr mijëra turistë dhe shkencëtarë për More...

By albaniaplus On E hënë, Shkurt 25th, 2019
0 Comments

Trump shtyn rritjen e tarifave ndaj produkteve kineze

Presidenti amerikan, Donald Trump tha se do të shtyjë rritjen e planifikuar të taksave për mallrat kineze, duke përmendur “përparimin e konsiderueshëm” në negociatat me Pekinin si justifikim. “Jam More...