Date archive forShtator, 2018
By albaniaplus On E diel, Shtator 30th, 2018
0 Comments

Rritet numri i azilkërkuesve shqiptarë në Irlandë

Gjeorgjia dhe Shqipëria janë dy vendet kryesore të origjinës të listës së azilkërkuesve në Irlandë këtë vit, pas ndryshimeve në modelet e migracionit ndërkombëtar, shkruan gazeta britanike “The More...

By albaniaplus On E diel, Shtator 30th, 2018
0 Comments

Kapet me 4 mina me telekomandë në mjetin tip “Opel”

Një 29 vjeçar nga Tirana është arrestuar nga policia e Lezhës, pasi në mjetin e tij u gjetën 4 mina me telekomandë. Operacioni i koduar “Telekomanda”, përfundoi me arrestimin e shtetasit Endrit More...

By albaniaplus On E diel, Shtator 30th, 2018
0 Comments

Policia greke kap në Igumenicë 125 kg kanabis

Shtatë shqiptarë kanë përfunduar në prangat e policisë greke nën akuzën e trafikut të drogës. Shqiptarët kishin ngarkuar lëndë narkotike kanabis sativa në shpinë duke e transportuar drejt territorit More...

By albaniaplus On E shtunë, Shtator 29th, 2018
0 Comments

Maqedonia në prag të referendumit

Referendumi i së dielës shikohet si historik nga faktorët që e përkrahin atë, popullata dhe nga komuniteti ndërkombëtar prej nga javëve të fundit kanë shprehur mbështetje të fuqishme. Një rezultat More...

By albaniaplus On E shtunë, Shtator 29th, 2018
0 Comments

Vuçiç: Vizita e Thaçit në liqenin e Ujmani për të destabilizuar Serbinë

“Për herë të tretë që nga 26 marsi, paqja është rrezikuar në një mënyrë absolutisht të papërshtatshme”. Kështu u shpreh Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç gjatë një konferencë More...

By albaniaplus On E premte, Shtator 28th, 2018
0 Comments

Policia arreston 3 persona për zjarrvënie me qëllim

Një siparfaqe në zjarr afër Blue Mountains, në Australi. (Dan Himbrechts, Epa/Ansa)Nisur nga rastet e shtuara dy javët e fundit të zjarrvënies me qëllim apo nga pakujdesia, Policia e Shtetit prej datës More...

By albaniaplus On E premte, Shtator 28th, 2018
0 Comments

Greqia në alarm nga cikloni “Zorba”

Pasi cikloni “Ksenofon” solli mot të keq në shumë zona të vendit, me erëra të fuqishme deri edhe reshje bore, cikloni i dytë mesdhetar i quajtur “Zorba” ka shkaktuar alarm në të gjithë Greqinë. Fenomeni More...

By albaniaplus On E premte, Shtator 28th, 2018
0 Comments

Gjonaj nga Brukseli: Vetting-u ktheu besimin te drejtësia

Shqipëria ka nisur punën përgatitore për përshtatjen e legjislacionit me atë të Bashkimit Europian dhe ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, e cila ndodhet në Bruksel për procesin e “screening”, More...

By albaniaplus On E enjte, Shtator 27th, 2018
0 Comments

Udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor takojnë Mogherinin

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, bisedoi në Nju Jork me udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor. Zëdhënësja e saj, Maja Kocijançiq, përmes një postimi në Twitter More...

By albaniaplus On E enjte, Shtator 27th, 2018
0 Comments

Arrestohen dy shqiptarë, udhëtonin në linjën Shqipëri-Greqi me viza false

Dy shtetas shqiptarë u arrestuan në Greqi, pasi u janë gjetur 350 karta identiteti gjermane dhe franceze bosh, si dhe 100 viza gjermane. Personat e arrestuar janë një shofer i autobusit të një linje Shqipëri-Greqi, More...