Publikuar Ne: 19 Maj 2014
101 shikime
BOTA / Lajmet e fundit | By albaniaplus

Zviceranët, jo pagës minimale

euroRezultatet e referendumit të mbajtur në Zvicër, tregojnë se qytetarët e këtij vendi, e kanë refuzuar propozimin e prezantuar se do të jetë paga minimale më e lartë në botë.

Sipas planit që është hedhur në votim, punëdhënësit do të ishin të obliguar t’i paguajnë punëtorët minimum 25 dollarë për orë ose 4,500 dollarë në muaj.

Mbështetësit thonë se masa është e justifikueshme, me kosto shumë të lartë të jetesës në Zvicër.

Por, sipas kritikëve, kjo mund të rrisë çmimin e prodhimit dhe papunësinë. Zvicra është njëri prej vendeve më të pasura në botë dhe nuk ka një nivel minimal të pagës.

102 shikime 1 sote

About the Author

albaniaplus -

Komentoni

XHTML: Mund te perdorni keto html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.
Ok