Publikuar Ne: 26 Maj 2015
243 shikime
AKTUALITET / Lajmet e fundit / RAJONI | By albaniaplus

Përfundon takimi i Gruevskit dhe Zaev për negociatat në Strasburg

maqedoniaNë Klubin e Deputetëve në Shkup përfundoi takimi dyorësh i liderëve të katër partive më të mëdha në Maqedoni, Nikolla Gruevski nga VMRO-DPMNE-ja, Ali Ahmeti nga BDI-ja, Zoran Zaev nga LSDM-ja dhe Menduh Thaçi nga PDSH-ja për gjetjen e zgjidhjes për dalje nga kriza politike në vend.

Në takimin e sotëm, ku si vëzhgues morën pjesë ambasadorët e SHBA-së dhe BE-së, Xhes Bejli dhe Aivo Orav, Gruevski dhe Zaevi informuan Ahmetin dhe Thaçin për bisedat e javës së kaluar në Strasburg, ku ndërmjetësuan eurodeputetët Ivo Vajgël, Eduard Kukan, Riçard Hovit dhe eurokomisioneri i Zgjerimit, Johanes Han.

Hollësira tjera nga takimi i sotëm nuk janë bërë të ditura.

U paralajmërua një takim i i ri i liderëve në fillim të javës së ardhshme, por pa një datë të saktë.

244 shikime 1 sote

About the Author

albaniaplus -

Komentoni

XHTML: Mund te perdorni keto html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.
Ok