Publikuar Ne: 16 Mars 2014
64 shikime
BOTA / Lajmet e fundit | By albaniaplus

NATO shënjestrohet nga një sulm kibernetik

1natoNATO njoftoi sot se është bërë objekt i një sulmi të gjërë kibernetik pretenduar nga piratët e Ukrainës, të cilët bllokuan funksionimin e disa faqeve të internetit, megjithëse puna e disa prej tyre u rivendos.
Sulmi me synim mosfunksionimin e shërbimeve (DDoS) vijoi gjatë paradites megjithëse disa prej site-ve u rregulluan, njoftoi zëdhënësi i Aleancës Atlantike, Oana Lungescu në Twitter.
“Integriteti i sistemeve të NATO-s nuk është prekur dhe vijon puna për t’i bërë operacionalë tërësinë e faqeve të internetit”, theksoi ai.
Faqja kryesore e internetit e NATO-s, www.otan.int, ishte e bllokuar gjatë mëngjesit.
Sulmi DDoS konsistoi në shtimin e kërkesave mbi një faqe interneti për bllokim e saj

65 shikime 1 sote

About the Author

albaniaplus -

Komentoni

XHTML: Mund te perdorni keto html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.
Ok