Publikuar Ne: 20 Mars 2014
65 shikime
Lajmet e fundit / RAJONI | By albaniaplus

Merkel njofton rritje të numrit të personave të ndëshkuar nga BE-ja

MERKELBashkimi Evropian do të zgjasë listën e personaliteteve ruse dhe ukrainase të ndëshkuar me ndalim vizash dhe bllokim pasurish, njoftoi sot kancelarja gjermane Angela Merkel, duke e lënë të hapur mundësinë e sanksioneve eknomike në rast përshkallëzimi të situatës.

”Gjatë mbledhjes së Këshillit evropian që fillon sot, kryetarët e shteteve dhe të qeverive të Bashkimit Evropian do të përcaktojnë sanksionet e fazës së dytë të miratuara përpara dy javësh. Ndër to, një zgjatje e listës së personave të përshirë në masën e ndalimit të vizae dhe të bllokimit të pasurive”, deklaroi sot Merkel përpara deputetëve të Bundestagut.

”Në rast përshkallëzimi, jemi të gatshëm në çdo moment të kalojmë në fazën e tretë të sanksioneve dhe sigurisht që do të flitet për sanksione ekonomike”, shtoi ajo, disa orë përpara samitit të BE-së në Bruksel.

”Bashkimi i Krimesë me Rusinë kërkon një përgjigje të vendosur dhe të unifikuar të Evropës dhe partnerëve të saj”, deklaroi prerë ajo.

Për sa i përket të ardhmes së Rusisë në G8 dhe mbajtjes së një samiti të G8-s në qershor, kancelarja u shpreh: “për sa kohë nuk janë plotësuar kushtet politike për një mbledhje të kësaj përmase, nuk do të ketë më G8, as samit as format si i tillë”.

66 shikime 1 sote

About the Author

albaniaplus -

Komentoni

XHTML: Mund te perdorni keto html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.
Ok