Publikuar Ne: 13 Prill 2014
74 shikime
AKTUALITET / Lajmet e fundit / RAJONI | By albaniaplus

Maqedoni, fillojnë zgjedhjet e pesta presidenciale

kuti-votimiNë 3 480 qendra votimi filluan sot në orën 07:00, me orën lokale, zgjedhjet e pesta presidenciale në Maqedoni. Qendrat e votimit mbyllen në orën 19:00. Të paktën 1 779 572 votues do të zgjedhin ndërmjet katër kandidaturave, Gjorge Ivanovit, kandidat i VMRO-DPMNE-së, Stevo Pendarovskit, kandidat i LSDM-së, Zoran Popovskit, kandiat i GROM-it dhe Iljaz Halimit, kandidat i PDSH-së. President i vendit do të zgjidhet kandidati i cili do të fitojë shumicën e votave. Nëse askush nuk e fiton shumicën e nevojshme, pas 14 ditësh do të organizohet raundi i dytë, në të cilin shkojnë dy kandidatë të cilët do të fitojnë numrin më të madh të votave. Do të fitojë ai që do të mbledhë më shumë vota, me kushtin që në votim të dalin të paktën 40 për qind e votuesve.

75 shikime 1 sote

About the Author

albaniaplus -

Komentoni

XHTML: Mund te perdorni keto html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.
Ok