Publikuar Ne: 4 Mars 2016
588 shikime
AKTUALITET / Lajmet e fundit / RAJONI | By albaniaplus

Eurostat: BE-ja më shumë se 1,25 milionë azilkërkues në 2015

EurostatMë shumë se 1,25 milionë shtetas të huaj, kryesisht sirianë, afganë dhe irakianë depozituan vitin e kaluar një kërkese për azil në Bashkimin Evropian, një shifër mjaft e lartë, njoftoi sot zyra evropiane e statistikave, Eurostat.

”Janë 1 255 640 persona që kanë depozituar një kërkesë të parë për mbrojtje ndërkombëtare në një nga 28 shtetet e BE-së, ku 35 për qind e kësaj shifre në Gjermani”, nënvizon Eurostat në një deklaratë.

Totali i azilkërkuesve është në rritje me 123 për qind në raport me 562 680 të regjistruar në vitin 2014.

”Kërkesat e shtetasve sirianë janë dyfishuar, në 362 775 duke u regjistruar si kombësia e parë për marrjen e statusit të refugjatit (29 për qind në total në vitin 2015), ndjekur nga shtetasit afganë (178.230 ose 14 për qind) dhe irakianët (121 535, 10 për qind)”, saktësoi Eurostat.

589 shikime 1 sote

About the Author

albaniaplus -

Komentoni

XHTML: Mund te perdorni keto html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.
Ok