Në Llogora, ku bora duket sikur vjen nga deti

Të vizitosh Vlorën, do të thotë t’i japësh vetes privilegjin e të shijuarit ndjesinë më të këndshme e më mbresëlënëse të shijes së mirë, humorit gjithnjë në nivele të larta dhe natyrës së mrekullueshme. Vlora është qytet elegant, i zbukuruar nga bregdeti i thyer e gjithashtu i butë, që fillon nga Pylli i Vjetër i Sodës Lexo...

Nga albaniaplus 18 Shkurt 2014

Kruja, qyteti që të shpie në një epokë tjetër

Nga: Flora Xhemani Kruja është një nga qytetet më me histori nga të gjitha ato shqiptare. Ajo karakterizohet jo vetëm për gjeografinë e veçantë, kalanë mbresëlënëse por dhe shumë tradita të përcjella Lexo...

Nga albaniaplus 28 Dhjetor 2013

Korça, qyteti i dashurisë së përjetshme

E kanë quajtur Qyteti i serenatave, Qyteti i dashurisë, Qyteti i Artit, Qyteti i birrës, Vendi i kërnackave, Parisi i Vogël, e po të kërkosh, gjen plot epitete të tjera që cilësojnë vlerat e saj por Lexo...

Nga albaniaplus 15 Dhjetor 2013

Përmeti, një udhëtim në qytetin e poetëve

Intensiteti i vlerave për metër katror të këtij qyteti të vogël nuk është thjesht çështje gurësh për të gdhendur kalldrëme, mure kishash apo ura me harqe. E nuk është thjesht çështje ushqimi, qoftë Lexo...

Nga albaniaplus 30 Nëntor 2013

Gjirokastra, çfarë të vizitoni

Gjirokastra shtrihet në Jug të Shqipërisë, në shpatin e pjerrët lindor të Malit të Gjerë. Ajo ndodhet 232 kilometra larg nga kryeqyteti, Tirana, 31 kilometra nga Kakavia, pika kufitare me Greqinë dhe 56 Lexo...

Nga albaniaplus 30 Shtator 2013

Saranda blu e magjisë

Saranda eshte qyteti bregdetar me jugor i shqiperise. Natyra e bukur qe te ofron deti Jon i jep nje frymarrje te thelle qytetit kodrinor. Ne Sarande mund te vizitoni: Butrinti Ndodhet 15 km larg qytetit të Sarandës, Lexo...

Nga albaniaplus 9 Gusht 2013

Një udhëtim në Valbonën e mrekullive

Valbonë Të apasionuarit pas turizmit malor mund të bëjnë një udhëtim të mrekullueshëm në këtë sezon në Parkun kombëtar të Luginës së Valbonës e cila të magjeps me pasurinë natyrore. Tashmë është Lexo...

Roterdami, qyteti modern i tulipanëve

Foto Albaniaplus Roterdami është një qytet që shkon përtej historisë dhe të tashmes së tij. Qyteti i dytë më i madh i Holandës, me pothuajse 618,000 banorë. Ka ​​portin më të madh të Europës, Lexo...

Nga Aurora Allushaj 19 Prill 2013

Një vizitë në Asizin e mrekullive

Pamje nga qyteti i Asizit Një vizitor mund t’i kushtojë një gjysmë dite itinerarit turne që ne propozojmë për të vizituar Aisizin. Mund ta filloni nga fundi, nga Sheshi Gjon Pali II dhe përmes Portës Lexo...

Nga Aurora Allushaj 19 Prill 2013

Vizitoni Veronën në disa orë

Shtëpia e Zhulietës në Verona Vizitoni qendrën historike të Veronës Kush shkon në Verona me pushime por edhe kush ka mundësi të kalojnë disa orë në këtë qytet, mund të bëjë një shëtitje të shkurtër Lexo...

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.
Ok