‘Shkëlqimi i Gjermanisë, realiteti i Shqipërisë’

Gazeta zvicerane “Neue Zürcher Zeitung” në një artikull të saj i kushton vëmendje emigracionit në Shqipëri, të cilin shumë shqiptarë e shohin si shpresën e vetme për një jetë më të mirë, por edhe shanseve të turizmit. Shumë të rinj shqiptarë përpiqen të vijnë në Gjermani për të kërkuar fatin e tyre, por tani ata po kthehen Lexo...

Nga albaniaplus 5 Maj 2014

Kombinati i armëve në Poliçan ishte baza mbi të cilën u ndërtua edhe qyteti i Poliçanit. Të gjithë banoret ishin ne funksion te operacioneve të prodhimit të armëve dhe municioneve për ushtrinë e shtetit Lexo...

Nga albaniaplus 18 Shkurt 2014

Malajzia, një vend unik i Azisë

Nuk ka dyshim se e tërë bota është një univers unik, por në të ka disa rajone që janë ku e ku më unike se pjesa tjetër. Pa diskutim midis tyre është Malajzia. Brenda shoqërisë malaje ekziston një Lexo...

Nga albaniaplus 15 Shkurt 2014

Sarandë, aty ku jetimët presin me padurim te integrohen

Telnis Skuqi Kur Fatjona, vajza jetime, gjeti fatin e saj në moshën 23 vjeçare, askush nuk foli për të, por kur u divorcua pas katër muajsh, disa fajësuan administratën e jetimores së Sarandës për “mblesëri Lexo...

Nga albaniaplus 9 Shkurt 2014

Ura 6 shekullore e Bratit, aty ku u xhirua filmi “Nëntori i Dytë”

Harrilla Koçi Ura e Bratit është një objekt i vjetër pothuajse 6 shekullor. Por, pavarësisht kësaj edhe sot u vjen në ndihmë mjaft banorëve të zonës për të kaluar shtratin e lumit Shushicë.Ura e Bratit Lexo...

Nga albaniaplus 27 Janar 2014

Siri, shkaterrimi i pasurive kulturore nga lufta civile (foto)

Xhamia e Madhe e Alepos- foto Alamy Corbis   Souk Bab Antakya- Alep- foto Reuters   Tregu i vjeter ne Alep-foto Corbis Eyevine   Xhamia me e vjeter e Sirise ne Dera- foto Reuters   Nje rruge Lexo...

Nga albaniaplus 24 Janar 2014

“Dikur në Afganistan”, ja si ka qenë jeta para talebanëve

Shpesh jemi mësuar të degjojmë se nga Afganistani vijnë vetëm lajme për terrorizëm dhe për luftë. Por dikur Afganistani ka qënë ndryshe nga ajo se çfarë ofron tani në ditët e sotme. Disa foto nga Lexo...

Nga albaniaplus 3 Janar 2014

Pajtimi në Kosovë në optikën e fotografëve ndërkombëtarë

DW Përmendorja e vëllazërim bashkimit në Prishtinë nuk është më moderne, megjithatë ajo ende ekziston: e madhe, e pamirëmbajtur dhe e paanashkalueshme, simbol i një kohe të shkuar. Dikur kjo përmendore Lexo...

Nga albaniaplus 28 Dhjetor 2013

Saranda, qyteti mes kaltërsisë

Udhëtimi ynë i kësaj radhe ndalet në një nga vendet më të populluara të rivierës shqiptare: Sarandë. Qyteti ka marrë emrin e një manastiri bizantin, që quhej në greqisht Agioi Saranta, 40 shenjtorët. Gjendet Lexo...

Nga albaniaplus 16 Nëntor 2013

Një udhëtim turistik që la gjurmë të pashlyera

Me pak fjalë kështu do të përmblidheshin përshtypjet e një grupi suedezësh të cilët në fund të gushtit dhe në fillim të shtatorit të këtij viti kishin vizituar disa pjesë të Shqipërisë në kuadrin Lexo...

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.
Ok