Schulz: Ishim të përgatitur

Presidenti i Parlamentit Evropian, Martin Schuls mohoi që dalja e Britanisë nga Bashkimi Evropian të kishte një efekt domino, duke deklaruar se BE-ja është e “përgatitur”. “Vendimi i Britanisë për t’u larguar nga BE-ja nuk do të shkaktojë vendime të ngjashme tek vendet e tjera anëtare”, tha Presidenti i Parlamentit të BE-së, Lexo...

Komisioni Europian/ foto Albaniaplus
Nga albaniaplus 1 Qershor 2016

KE dhe Kosova, diskutojnë për ekonominë dhe reformat strukturore

Komisioni Europian/ foto AlbaniaplusKomisioni Evropian dhe qeveria e Kosovës mbajtën sot takimin e tyre të fundit në kuadër të Dialogut për Procesin e Stabilizim Asociimit (DPSA), ku diskutojnë për ekonominë, Lexo...

Nga albaniaplus 19 Prill 2016

Athina negocion për marrëveshje me kreditorët

Negociatat midis Athinës dhe kreditorëve të saj kanë hyrë në fazën përfundimtare drejt një marrëveshje të mundshme mbi reformat e kërkuara, njoftoi sot qeveria greke, duke përjashtuar miratimin në Lexo...

Nga albaniaplus 4 Mars 2016

Eurostat: BE-ja më shumë se 1,25 milionë azilkërkues në 2015

Më shumë se 1,25 milionë shtetas të huaj, kryesisht sirianë, afganë dhe irakianë depozituan vitin e kaluar një kërkese për azil në Bashkimin Evropian, një shifër mjaft e lartë, njoftoi sot zyra evropiane Lexo...

Nga albaniaplus 8 Shkurt 2016

Lehtësohet kalimi i qytetarëve midis Kosovës dhe Maqedonisë

Kalimi i qytetarëve nga Kosova drejt Maqedonisë, dhe anasjellas, do të jetë edhe më i lehtë pas marrëveshjeve të nënshkruara sot nga dy vendet fqinje. Kosova dhe Maqedonia nënshkruan dy marrëveshje bilaterale, Lexo...

Nga albaniaplus 8 Shkurt 2016

Këshilli i Evropës hetim për reformën e Gjykatës Kushtetuese

Një delegacion i Komisionit të Venezias, komiteti këshillues i Këshillit të Evropës, i cili do të hetojë për reformën e diskutueshme të Gjykatës Kushtetuese polake zhvilloi sot në Varshavë një seancë Lexo...

Nga albaniaplus 3 Dhjetor 2015

Zbardhen bisedat e xhihadistëve shqiptarë

Publikohet përgjimet e 3 shtetasve kosovarë dhe njëri maqedonas të arrestuar dje gjatë operacionit “Van Dam” të kryer njëkohësisht në Kosovë dhe Itali. Në një prej bisedave të kryera në Inbox Lexo...

Nga albaniaplus 3 Nëntor 2015

“Amnesty International”: Dënon BE-në për mbytjen e anijeve në Egje’

Filiali grek i ”Amnesty International” dënoi sot apatinë dhe mungesën e vullnetit politik të Bashkimit Evropian dhe Greqisë, pasi 86 imigrantë kanë humbur jetën apo rezultojnë të zhdukur në brigjet Lexo...

Nga albaniaplus 14 Shtator 2015

Evropa gati të përdorë ushtrinë kundër trafikantëve në Mesdhe

Bashkimi Evropian miratoi sot përdorimin e forcës ushtarake kundër trafikatëve të migrantëve që nisen nga Libia, në kuadër të përforcimit të operacioneve të saj detare në Mesdhe. “Kjo do t’i mundësojë Lexo...

Nga albaniaplus 9 Gusht 2015

Mediat gjermane: Thaci do të gjykohet për krime lufte

Hashim Thaci, zëvendës kryeministri dhe ministri i jashtëm i Kosovës përballet me mundësinë e gjykimit për krime lufte. Kështu shkruan e përditshmja gjermane Die Welt, duke theksuar se pavarësisht se Lexo...

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.
Ok