Kush e harroi Gërdecin?

Aurora Allushaj Sot është dita e parë e muajit shtator. Muajit të planifikuar, në nxehtësinë e vapës së korrikut dhe gushtit, për aksione të mëdha në Shqipëri. Bashkia e Tiranës nëpërmjet kreut të sapo zgjedhur Erion Veliaj e deklaroi shtatorin si muajin e luftës kundër zhulit, ndërsa qeveria si atë të betejës kundër informalitetit Lexo...

Nga albaniaplus 13 Shtator 2015

Ti i çuditshmi populli im!

Oriola Kuçi Mos me lexo se do me urresh! Ti i cuditshmi populli im! Ti qe me ngre nervat, me merr frymen, me cingeris sa hap syte e derisa i dorezohem gjumit. Pse kaq pa karakter o i imi popull? Pse kaq i influencuar Lexo...

Nga albaniaplus 15 Nëntor 2013

Shqipëria dhe misioni i pamundur

Nga Edi Rama Në 11 shtatorin e saposhkuar, kur i’u drejtova parlamentit për programin e Qeverisë së re, e nisa fjalën time me tragjedinë e kullave binjake dhe barbarinë e regjimit vrastar në Siri. Ishte Lexo...

Nga albaniaplus 30 Korrik 2013

Ngacmimi i femrës dhe vrasja për të ruajtur ‘nderin’ e saj

Nga Eni Kondi Pse shqiptari preket kaq shumë kur i ngacmojnë motrën? Pse revoltohet dhe e ndjen si detyrim moral që të vejë në vend nderin e cenuar edhe pse kjo mund të mbart kosto të rënda në jetë njerëzish? Lexo...

Nga albaniaplus 22 Korrik 2013

Pse meshkujt dhunojnë femrat?

Nga Alban Blushi Ribotim për shkak të pandërprerjes së dhunës ndaj femrave Dhuna ndaj gruas është shndërruar në një fenomen të ndjeshëm, që nuk po njeh ulje. Vetëm kohët e fundit, 15 gra kanë kërkuar Lexo...

Nga albaniaplus 20 Korrik 2013

Berishizmi dje, sot dhe nesër

Nga Viktor Malaj “Nuk ka më të zinj se komunistët antikomunistë” Vaclav  Havel Kur përdorim termin berishizëm, fillimisht mendja të shkon tek ndonjë ideologji apo doktrinë filozofike. Por në rastin Lexo...

Nga albaniaplus 22 Qershor 2013

Heronjtë e Rremë dhe Udhëheqësit e Klonuar

NË FOTO: Sali Berisha në vilat qeveritare në Vlorë me Simon Stefanin me pushime,plus stafi i sigurisë personale dhe ekipi i mjekëve, viti 1987 Nga Viktor Malaj Gazeta DITA  “Ajo që mendohej si një epope Lexo...

Nga albaniaplus 22 Maj 2013

Sloganet: Thirrjet e Klaneve për Luftë

Nga Alban Blushi Zgjedhja e sloganit është një nga pikat më problematike të fushatës, kjo për faktin se ai nuk është thjesht një përbërje fjalish, por se ai duhet të ndërthurë në mënyrë perfekte Lexo...

Nga Eni Kondi 16 Prill 2013

Retorike nacionaliste nën uniformat paramilitariste

Fillimi i parakohshëm i fushatës elektorale, u shoqërua me një tendencë të re. Intensifikimi i gjuhës së përdorur për qëllime elektorale, solli një risi për publikun shqiptar, përdorimin e nacionalizmit. Lexo...

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.
Ok