Publikuar Ne: 2 Janar 2014
54 shikime
AKTUALITET / BOTA | By albaniaplus

8 të vrarë nga tre shpërthime në Somali

5B9030BF-9166-4454-8709-7DADE78ED7F4_w640_r1_sTre shpërthime me makina-bombë kanë lënë të vrarë të paktën tetë vetë pranë një hoteli të madh që frekuentohet nga klientë të huaj në Mogadishu të Somalisë.Forca qeveritare të sigurisë dhe paqeruajtës të Bashkimit Afrikan mbyllën rrugët përreth hotelit Jazeera dje. Dy shpërthime u aktivizuan njëri pas tjetrit pranë portave të murit rrethues të hotelit. Shpërthimi i tretë u aktivizua pak më vonë.

Dëshmitarët thanë se dëgjuan të shtëna armësh pas shpërthimit të parë.

Askush nuk ka marrë përgjegjësi për shpërthimet. Grupi esktremist militant somalez al-Shabab ka kryer sulme të ngjashme në Mogadishu gjatë dy vjetëve të fundit.

Hoteli Jazeera ndodhet pranë aeroportit Mogadishu dhe zyrave të Programit të OKB-së për Zhvillim Ndërkombëtar, të cilat al-Shababi i vuri në shenjestër vjet./ZA/

 

55 shikime 1 sote

About the Author

albaniaplus -

Komentoni

XHTML: Mund te perdorni keto html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.
Ok